O ludziach i o życiu

O ludziach i o życiu

Chętnie sięgam po nowe tomy dramatów współczesnych, więc antologia Polska jest mitem musiała się znaleźć w zestawie moich wakacyjnych lektur. Tom został wydany w 2019 roku przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT oraz Szkołę Filmową w Łodzi. Jest w nim sześć tekstów różnych autorów, które mają w jakiś sposób diagnozować polskość, czy szerzej: współczesność, co jest kategorią na tyle pojemną, że wszystkie bez trudu się w niej mieszczą.

Czytaj więcej o O ludziach i o życiu

Volker Schmidt napisał mi ten tekst

Volker Schmidt napisał mi ten tekst

Dwutomowa antologia sztuk Volkera Schmidta – Widoki z okna i Zimne serca – to trzynaście potencjalnych scenicznych światów. I świetna literatura. Swoją publikacją z 2018 roku Agencja Dramatu i Teatru (ADiT) zrobiła prezent nie tylko kierownikom działów literackich, ale także wszystkim wielbicielom dramatu współczesnego.

Czytaj więcej o Volker Schmidt napisał mi ten tekst

To repair

To repair

Sztankiety ani drgnęły – powiedziała A., moja przyjaciółka i sąsiadka z widowni, perfekcyjnie obeznana z teatralną materią. Rzeczywiście, spektakl Petera Brooka i Mari-Helene Estienne zatytułowany „Więzień”, to opowieść statyczna i ascetyczna, ze scenografią wartości zakupów przedświątecznych statystycznego Polaka, jak sądzę. Niemniej ma moc.

Czytaj więcej o To repair

Kilka myśli o teatrze madryckim

Kilka myśli o teatrze madryckim

Wielbiciele wędlin i serów mają Muzeum Szynki, miłośnicy Velazqueza – Muzeum Prado, a pasjonaci słodyczy – cukiernię La Mallorquina (najlepsze palmiery z czekoladą, jakie stworzył świat!). Natomiast teatromaniacy, którzy zawitają do Madrytu mogą się cieszyć wizytami we wszystkich tych miejscach, a na dodatek odwiedzić wiele teatrów publicznych i alternatywnych sal teatralnych.

Czytaj więcej o Kilka myśli o teatrze madryckim