z teatru

blog Kamili Łapickiej

  • Strona główna
  • Blog
  • Kontakt

Duch, który nie znika

23 września 2020 by Kamila Łapicka

Przewrotnością losu jest, że pierwszy postpandemiczny wpis na moim blogu dotyczy nie tyle spektaklu teatralnego, ile teatralnej muzyki, ale najważniejsze, że duch medium został zachowany! Powinnam w zasadzie użyć liczby mnogiej, za twórcami projektu „DUCHY TEATRU”!

Teatr Pinokio w Łodzi przygotował przegląd teatralnych profesji w wersji muzycznej. O ile Znanego Aktora, Poirytowaną Garderobianą czy Zniesmaczoną Bufetową znajdziemy jeszcze przy odrobinie wysiłku w teatrach stołecznych i pozastołecznych, o tyle w przypadku innych zawodów sprawa się komplikuje, a przydomki postaci mówią same za siebie: Sufler bez Budki, Zapomniana Perukarka, Opuszczony Kurtyniarz.

Z tego samego porządku pochodzi Wyrywna Adeptka, z którą odczuwam pewne pokrewieństwo duchowe ze względu na spontaniczną naturę i gotowość do zwalczania przeciwności losu, a przy tym uważam, że piosenka śpiewana przez Natalię Wieciech to świetny, melodyjny utwór, który nuci się z przyjemnością od pierwszego wysłuchania. Żyjemy w czasach, w których wysłuchania dokonuje się oczywiście na YouTube, dzięki czemu głos wszystkich Duchów Teatru można usłyszeć w demokratycznym i prospołecznym duchu, czyli gratis.

Doceniam wielowymiarowość projektu Pinokia – piosenki zamieszczone w Internecie to jego główna odsłona, ale równie istotną była premiera sceniczna, czyli koncert zorganizowany 18 września 2020 i suplement w postaci „Duchowego Słowniczka Teatralnych Pojęć”, dostępnego na stronie internetowej teatru. W czasie koncertu najbardziej mnie ujął Piotr Osak jako Opuszczony Kurtyniarz, choć przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest on autorem kompozycji i aranżacji muzycznych wszystkich utworów. Wykonawcy mieli pomysłowe kostiumy (programowo nieco „przykurzone”!) autorstwa Justyny Bernadetty Banasiak, a ich projekty-szkice również zostały udostępnione w przestrzeni publicznej.

Na koniec rzecz w zasadzie kluczowa, czyli teksty piosenek. Ich autorką jest Aga Jun, pomysłodawczyni całego projektu „Duchy Teatru”, który powstał w ramach programu „Kultura w sieci”. Ich pierwszym atutem jest dowcip, drugim nieoczywiste skojarzenia, a trzecim zawartość atrakcyjna dla odbiorcy w każdym wieku. Trudno też uniknąć nawiązań do czasu niepewności, jaki przeżyliśmy niedawno – jego ślad jest obecny w Epilogu:

Nowy teatr i scena

A nas tu

Coraz bardziej nie ma

Ale

Duch teatru i sceny

Nie zniknie

I my nie znikniemy

Obok uśmiechu – wzruszenie. Oby to była dobra wróżba na początek sezonu w Pinokiu, który dla nieco starszych dzieci ma repertuarze m.in. spektakle Karoliny Maciejaszek („Ronja, córka zbójnika”, „Koralina”) i Tomasza Kaczorowskiego („Ander-Sen”), a dla maluchów całą masę innych „Echów i achów, chlipów i chachów”!

Posted in: Projekt muzyczny Tagged: Aga Jun, Justyna Bernadetta Banasiak, Piotr Osak, Teatr Pinokio

Copyright © 2023 z teatru.

Lifestyle WordPress Theme by themehit.com